SZJA határidők 2023-ban
A személyi jövedelem adó kapcsán több fontos határidő fog közeledni az év elején, nézzük is át, hogy mikor mire számíthatunk.
A személyi jövedelem adó kapcsán több fontos határidő fog közeledni az év elején, nézzük is át, hogy mikor mire számíthatunk.
2023. január 1-jén jópár dolog változott, ami a cégek napi életére is kihatással van. Lássuk tehát mik ezek.
Egyelőre nem érzékelhető a lakásépítési, felújítási láz vége a magyar piacon - közölte az AREZZO design Kft. felmérésének eredményét az MTI-vel.
A napokban jelent meg a rendelet az új különadókról, illetve a különadó-emelésekről, miután a kormány a háromnapos ülése után ezekről is döntött. Cikkünkben azt mutatjuk be, hogy melyek a legnagyobb érdekességek az előzetesen bejelentett információk és a rendelet végleges szövege közötti különbségek alapján.
A nyári időszak az alkalmi munkavállalás tekintetében csúcsidőszaknak tekinthető, ezért érdemes áttekinteni a kapcsolódó szabályokat.
Személyes megjelenés nélkül egyszerűbb, gyorsabb és biztonságosabb a személyi jövedelemadó (szja) tervezetek átnézése, elfogadása – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a közleményében.
Az innovációs és technológiai minisztérium munkavédelmi és foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzésekre vonatkozó 2022. évi országos hatósági ellenőrzési terve alapján júniusban és júliusban a munkavállalók jogviszonyának rendezettsége érdekében a foglalkoztatásra vonatkozó szabályok érvényre juttatására irányuló akcióellenőrzés lesz.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) online keresetkimutatása megkönnyíti a személyes ügyintézés nélküli hitelkérelmezést.
A munkaidőkeret egyenlőtlen munkaidő-beosztást jelent, ami lehetővé teszi, hogy a munkavállaló naponta, illetve hetente eltérő munkaidőre legyen beosztva.
Mi az a sötét minta? A kifejezést a kognitív tudományokból doktorált Dr. Harry Brignull találta ki. Az ő definíciója szerint ezek azok a trükkök, amelyeket a weboldalak és applikációk használnak, hogy rávegyenek arra, hogy megtegyél olyan dolgokat, amelyeket egyébként nem tennél meg, mint például megvenni valamit, vagy feliratkozni valamire (lásd itt angolul: Dark Patterns).
Ahogy minden új év, 2022 is számos számvitelt érintő jogszabály változását hozta. A fejlesztésre kapott támogatások elszámolását, a szerződés elszámolási egységére vonatkozó elszámolási elv alkalmazását, a bekerülési értéket érintő módosítások, a know-how átsorolása, a bizonylatok körének pontosítása – csupa olyan változás, amelyet ismernünk kell, amikor a 2021. év üzleti zárását készítjük. Arról nem is beszélve, hogy a beszámoló összeállítása során részletesen ki kell térni a koronavírus-járvány vállalkozásra gyakorolt hatásainak vizsgálatára.
Az utóbbi napokban kialakult háborús helyzet mindenkit aggodalommal tölt el, több okból is. És bár a munkaviszonnyal kapcsolatos vonatkozások nem állnak feltétlenül az első helyen, talán mégis érdemes áttekinteni a témát, tekintettel az ukrán munkavállalók jelenlétére a magyar gazdaságban.
Új nyomtatványokat tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), egyebek mellett a 2021. évről szóló szja-bevallást, illetve a KIVA és a KATA alól a társasági adó hatálya alá került adózók adóelőlegéről.
Minden év elején szembesülnek az adózók azzal, hogy az adott adóévben milyen gyakran kell bevallási kötelezettségeiknek eleget tenniük. Ez különösen fontos az áfa vonatkozásában. E cikk keretében röviden összefoglalom a legfontosabb rendelkezéseket.
Tekintsük át az év eleji munkáltatói teendőket, nehogy kimaradjon valami
2022. január 1-től fontos, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvénnyel (a továbbiakban: Szja törvény) kapcsolatos változásokra kell figyelemmel lenniük a munkáltatóknak. A következőkben ezeket a változásokat foglaljuk röviden össze.
A Széchenyi Pihenő Kártya (továbbiakban: SZÉP Kártya) használatával kapcsolatosan felmerül a kérdés, hogy az állami adó- és vámhatóság vizsgálja-e a SZÉP Kártya mint fizetőeszköz használatára vonatkozó jogszabályi előírások betartását, valamint a SZÉP Kártya fizetőeszközként történő jogszerűtlen elfogadása esetén felmerül-e az adott ügyletről szóló számlák és nyugták érvénytelenítése, helyesbítése, illetve az állami adó- és vámhatóság részéről szankció alkalmazása. Cikkünkben a fenti kérdéseket egy konkrét példaeset ismertetése útján mutatjuk be.
A veszélyhelyzetre tekintettel a gyermeket nevelő magánszemélyek adóvisszatérítéséről szóló 560/2021. (IX. 30.) Korm. rendelet értelmében azok a magánszemélyek, akik 2021-ben családi kedvezményre jogosultak, 2022-ben a Rendeletben meghatározott adóvisszatérítésben részesülnek. A következőkben bemutatásra kerül, hogy a magánszemély mikor részesülhet az adóvisszatérítésben.
A KATA adózás térhódításával egyre inkább feledésbe merült az egyéni vállalkozások által választható átalányadó. Viszont sajnos a KATA 2021. évi szigorításaival sok vállalkozó kényszerült kilépni a KATA alól, és új megoldásokat keresni. Ennek az egyik alternatívája lett újra az átalányadó. Most, hogy az Országgyűlés megszavazta az átalányadózás 2022. évtől alkalmazható pozitív változtatásait, újra reflektorfénybe került ez az adózási mód.
A folyamatosan változó bérlői igények miatt bizonytalanság jellemzi az irodapiacot, ugyanakkor a szegmens folyamatosan bővül, a projektek árai azonban emelkedni fognak, részben az alapanyag- és a munkaerő-költségek növekedése miatt - hangzott el a KPMG nemzetközi építőipari felmérését bemutató sajtótájékoztatón Budapesten.
A „Vállalkozások munkaerő támogatása” program kibővítésével legfeljebb 9 hónapon át kaphatnak állami hozzájárulást az alacsony végzettségű álláskeresőt foglalkoztatók. Szeptember 15-étől nyújthatóak be az igénylések a 90 napos munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatásra – jelentette be Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Ahhoz, hogy jól működjön a testünk, mozognunk kell: a statikus testtartások elkerülése fontos a váz- és izomrendszeri megbetegedések és más egészségügyi problémák megelőzése érdekében.
Az alapanyaghiány és a durva áremelkedés a beruházások elhalasztását idézheti elő, és ezzel a későbbiekben fékezheti az építőipari termelés dinamikus növekedését - kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a legfrissebb statisztikai adatokat.
Mint ismeretes, az Alkotmánybíróság korábbi határozata nyomán a kormánynak 2021. július 31-ig kellett volna módosítania a munkaidőkeret szabályozásának azon részeit, amelyeket alkotmányellenesnek találtak.
A munkaszerződésben, ha a felek nem határozzák meg a munkaviszony időtartamát, akkor az határozatlan időre jön létre, határozott időre csak akkor szól a munkaviszony, ha a munkaszerződésben megállapodnak annak időtartamában [Mt. 45. § (2) bek.]. A kikötött időtartam letelte mint jogi tény – bontó feltételként – automatikusan megszünteti a munkaviszonyt [Mt. 63. § (1) bek. c) pont].
2021. július 1-jén hatályba lépnek az e-kereskedelemmel kapcsolatos új áfaszabályok. Ez jelenti többek között a MOSS rendszer kiterjesztését, a One Stop Shop (OSS) uniós és nem uniós, illetve import (IOSS) sémájának alkalmazását, illetve a Special Arrangement (SA) lehetőségét az import áfa megfizetésére.
Az utóbbi évek időjárás változásai egyre jobban ráirányították a figyelmet arra, hogy a globális felmelegedés esetenként váratlanul jelentkező szélsőséges időjárási eseményeket hoz, amely új, az eddigieknél nagyobb, gyakrabban jelentkező kockázatot jelent az európai országokban élők számára, így Magyarországon is.
Két év után hozott határozatot a „rabszolgatörvény” néven elhíresült Mt. módosítás kapcsán az Alkotmánybíróság.
Közeledik a 2020. adóévről szóló elszámoló társaságiadó-bevallások határideje, amely a naptári éves adózók esetében általános esetben 2021. május 31-ét jelenti. A bevallás megtételére a folyamatosan működő adózók esetében a 2029 jelű nyomtatvány szolgál.
Nézzünk egy gyakorlati példát kapcsolt vállalkozások közti áfa elszámolásra.
A járványveszély következményeként sok munkahely esetében a munkaviszony megszüntetése elkerülhetetlenné vált, amivel jelentősen megnőtt a regisztrált álláskeresők száma. A helyzet megoldására a különböző kormányrendeletek mellett 2020. május 18. napjától lehetőség nyílt egy ún. munkahelyteremtő bértámogatási program igénybevételére, amelynek részletszabályait az alábbiakban ismertetjük.
A munkaidő-beosztás elkészítésének lépései eltérőek, ha a munkáltató tevékenysége megszakítás nélküli, ha kéthavi munkaidőkeret kerül megállapításra, illetve ha a napi munkaidő 12 óra.
Régóta alkalmazott jogintézmény az adózásban, mégis a mai napig számos adózónak okoz fejtörést a kapcsolt vállalkozási körének megállapítása. A témának külön aktualitását adja a kisadózó vállalkozások tételes adójában (kata) 2021-től bevezetett azon módosítás, mely szerint a kataalany – kifizetőnek minősülő – kapcsolt vállalkozását 40 százalékos mértékű adó terheli a kataalanynak juttatott bevétel után. A külföldi – kapcsolt vállalkozás – kifizetőtől szerzett bevétel alapján pedig a kataalanyt terheli e kötelezettség.
Az emberi erőforrások minisztériuma november 26-án körlevelet adott ki valamennyi személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatást és szakosított ellátást nyújtó szociális intézmény, szolgáltató, gyermekjóléti szolgáltató és intézmény, valamint gyermekvédelmi szakellátási és javítóintézeti intézmény fenntartója és intézményvezetője részére a COVID-19 vírusfertőzéssel kapcsolatos munkavédelmi és társadalombiztosítási eljárásrendre.
Az egyes adótörvények módosításáról szóló 2020. évi CXVIII. törvény (Módtv.), vagyis az idei őszi „adócsomag” 2020. november 26-án került kihirdetésre. A benne szereplő módosítások több helyen is érintik a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvényt (Tao. tv.), így például változnak egyes definíciók, korrekciós tételek, adókedvezményi szabályok. A változások egy része már a 2020. évben, más részük 2021. január 1-jén lép hatályba.
2020. november 4-én lépett hatályba az újabb veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelet. Ezzel párhuzamosan 2020. november 12-től hatályos a veszélyhelyzet során a távmunkával kapcsolatos szabályok alkalmazásáról szóló rendelet is.
A munkaviszony fennállása során bekövetkező halálesetek munkajogi kezelése a munkáltatók és a munkavállalók számára egyaránt nehéz feladat. Cikkünkben áttekintjük, hogy mi az eljárás a munkavállaló, a munkavállaló közeli rokona, vagy a munkavállaló gyermeke halálának esetén.
A vezetők gyakran panaszkodnak, hogy a beosztottjuk nem teljesíti az elvárásokat, alacsony a teljesítménye, nem megfelelő a munkája minősége, nem használja ki jól a munkaidejét. Természetesen sok múlik az egyén munkához való hozzáállásán, de a még jó teljesítményre képes dolgozók teljesítményét is leronthatja, ha a szervezet, illetve a vezetője nem biztosítja a munkájához szükséges feltételeket.
A munkába járással összefüggő terhek csökkentését célzó támogatásokról, valamint a munkaerő-toborzás támogatásáról szóló 39/1998. (III. 4.) Korm. rendelet értelmében a helyközi utazásra, a csoportos személyszállításra, a lakhatásra és a munkaerő-toborzásra nyújtható támogatás. Ezek csekély összegű (de minimis) támogatások, amelyek juttatásáról 2021. június 30-ig hozható döntés, a kedvezményezettnek pedig nyilatkoznia kell az előző három pénzügyi évben általa igénybe vett csekély összegű támogatások támogatástartalmáról.
2020. szeptember 1-jétől jelentősen megváltozik a felnőttképzés rendszere. A módosítás nyomán immár felnőttképzési tevékenységnek minősül minden, célirányos kompetenciakialakításra és kompetencia-fejlesztésre irányuló, szervezetten megvalósuló oktatás és képzés is. Ezekről a képzésekről a felnőttképzési államigazgatási szerv felé bejelentést kell tenni és széleskörű adatszolgáltatási kötelezettségnek kell megfelelni.
Az országgyűlés 2020. június 3-án szerdán egy sor törvényt elfogadott. Köztük szerepel többek között a járvány gazdasági hatásainak mérséklését célzó adóváltoztatásokról és a kiskereskedelmi adóról szóló jogszabály.
Az ITM Munkavédelmi Főosztálya a honlapján közzétette a 2019. évi munkabaleseti statisztikát, valamint a hatósági ellenőrzésekről készített jelentését
Megszokhattuk már, hogy a munkajogi előírások évről évre – sőt, még év közben is – változnak. Az idei év sem jelent kivételt: 2020 rendkívül mozgalmas év a közalkalmazottak számára is.
A Magyar Közlöny 2019. évi 212. számában jelent meg az egyes törvényeknek az egyfokú járási hivatali eljárások megteremtésével összefüggő módosításáról szóló 2019. évi CXXVII. törvény, amely 78 törvényt módosít, most röviden bemutatásra kerül.
Frissítette a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók és a nem rendezett munkaügyi kapcsolatokkal rendelkezők adatbázisát a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
indenkinek joga van ahhoz, hogy az ellene emelt bármely vádat vagy valamely perben a jogait és kötelezettségeit törvény által felállított, független és pártatlan bíróság tisztességes és nyilvános tárgyaláson, észszerű határidőn belül bírálja el.
A szociális hozzájárulási adó (szocho) 2019. január elsejétől megváltozott. Megszűnt a korábban használt egészségügyi hozzájárulási adó (eho) elnevezés, helyette a szochot kell alkalmazni.
A munkaviszonyból származó kötelezettségeit megszegő dolgozóval szemben az alábbi jogkövetkezmények alkalmazhatók: